حجاب از دیدگاه آیت الله طالقانی

يك سخنراني از مرحوم طالقاني ديدم كه بر اختياري بودن حجاب تأكيد داشت؛ آيا اين سخنان از ايشان است؟ آيا سخن صحيحي است؟

جهت قضاوت منصفانه در رابطه با سخنرانی آیت الله طالقانی باید به ایام و فضای ایراد این سخنرانی توجه کرد. ماجرا از این قرار بود که وقتی در شانزدهم اسفند 1357 امام خميني (ره) در جمع طلاب قم اعلام كردند: «زنان اسلامي بايد با حجاب اسلامي بيرون بيايند. نه اين‌كه خودشان را بزك كنند. زن‌ها هنوز در ادارات با وضع پيشين كار مي‌كنند. زن‌ها بايد وضع خودشان را عوض كنند... به من گزارش داده‌اند كه در وزارتخانه‌هاي ما زن‌ها لخت هستند و اين خلاف شرع است. زن‌ها مي‌توانند در كارهاي اجتماعي شركت كنند ولي با حجاب اسلامي.»

اين سخنان به‎سرعت با تظاهرات اعتراض‎آميز جمعي از زنان تهراني در مناطق شمال، مركز و غرب شهر مواجه شد، به‎طوري كه عكس اين تظاهرات در كنار تيتر يك روزنامه‌هاي 17 اسفند قرار گرفت. «خواست امام اين است كه حجاب اسلامي در مملكت بايد رعايت شود.» شعار زنان معترض اين بود كه حجاب، پاكي نمي‌آورد و حجاب هر كس در نهاد اوست. سخنران مراسم نيز معتقد بود از آن‌جا كه زنان و مردان هر دو براي پيروزي اين انقلاب تلاش كرده‎اند، پس هر دو بايد آزاد باشند. اين مخالفت‌ها در روزهاي بعد نيز ادامه پيدا كرد. دختران در بعضي مدارس تهران تظاهرات كردند. كاركنان زن هواپيمايي ملي ايران به اين فرمان معترض بودند. جمعي از زنان كارمند در تهران و برخي شهرهاي بزرگ نيز به اين اعتراضات پيوستند. البته اين حركت‌هاي معترضانه از سوي جمعي از موافقان فرمان امام نيز بي پاسخ نماند و درگيري‌هاي لفظي در برخي مواقع بين دو گروه شدت مي‌گرفت و گاه تندرويي‎هايي نيز از سوي نيروهاي انقلابي گزارش مي‌شد. شعار «يا روسري، يا توسري» در همين مقطع زماني مطرح شده بود و در روزنامه‌ها نيز بازتاب داشت.
حجت‎الاسلام اشراقي، داماد امام، همان روز (هفدهم اسفند) در مصاحبه‌اي با راديوي انقلاب اسلامي، مواضع امام را تشريح كرد.
«من فكر مي‌كنم اين كار صحيح نباشد كه عده‌اي بخواهند با تندروي و شدت عمل جلوي خانم‎ها را بگيرند. بايد حجاب رعايت شود و قوانين اسلامي مو به مو اجرا گردند و در همه مؤسسات و ادارات و مدارس و دانشگاه‎ها به اين موضوع توجه شود. اما حجاب، بايد در نظر داشت كه به معني چادر نيست. همان‎قدر كه موها و اندام خانم‎ها پوشانده شود و لباس آبرومند باشد، حالا به هر شكلي، مهم نيست. چادر چيز متعارفي است و بسيار خوب است، اما به‎خاطر طرز كار و نوع كار خانم‎ها شايد گاهي پوشاندن بدن و مو به طريق ديگر هم حجاب باشد، حرفي نيست. بايد طبق نظر مبارك امام حجاب اسلامي در سطح كشور توسط خانم‎ها با اشتياق اجرا شود... در مورد اقليت‎هاي مذهبي هميشه نظر مبارك امام اين بوده كه آن‎ها از هر حيث مورد احترام و حمايت باشند. اما اگر خانم‎هاي اقليت‎هاي مذهبي هم رعايت حجاب اسلامي را بكنند چه بهتر.» (كيهان 17 اسفند 1357)
در اين مواضع نيز ضمن رد تندروي‌ها بر لزوم رعايت حجاب تأكيد شد، اما تلاش شد تا رنگ و بوي اجبار از اين فرمان برداشته شود.
اعتراضات ادامه يافت. روز شنبه 19 اسفند تجمعي از زنان معترض در مقابل دادگستري تهران تشكيل شد، اما اين بار، موافقان فرمان امام كه طي روزهاي گذشته به‎طور پراكنده عليه معترضان شعار مي‌دادند، حضور پررنگ‎تري داشتند؛ به‎طوري كه نيروهاي كميته‌هاي انقلاب دستور داشتند از زنان معترض در مقابل مردم خشمگيني كه خواستار رعايت حجاب در جامعه بودند، مراقبت كنند. دفتر امام خميني(ره) اطلاعيه‌اي صادر كرد كه با مزاحمين بانوان به شدت برخورد خواهد شد.
«در مورد حجاب، اجبار در كار نيست» در بیستم اسفند مصاحبه با آيت‎الله طالقاني درباره حجاب زنان، تيتر يك روزنامه‌ها شد:
«... ساخته من و فقيه و ديگران نيست؛ اين نص صريح قرآن است. آن قدري كه قرآن مجيد بيان كرده، نه ما مي توانيم از حدود آن خارج شويم و نه زناني كه معتقد به اين كتاب بزرگ آسماني هستند.ایشان درباره حجاب زنان در ادارات گفت: اسلام، قرآن و دين مي خواهند شخصيت زن حفظ شود؛ اين حركت انقلابي است. كي در اين راهپيمايي ها، خانم ها، خواهران و دختران ما را مجبور كرد كه با حجاب يا بي حجاب بيايند؟ خودشان با احساس مسئوليت اسلامي كه اين لباس يكي از شعارهاي اسلامي و ايراني است، اصالت خودشان را نشان دادند ...
هو و جنجال راه نيندازند. همان‎طور كه بارها گفتيم، همه حقوق حقه زنان در اسلام و در محيط جمهوري اسلامي محفوظ خواهد ماند و از آن‎ها خواهش مي‌كنيم كه با لباس ساده با وقار، روسري هم روي سرشان بيندازد به‎جايي بر‎نمي‌خورد. اگر آن‎هايي هم كه مي‎خواهند موي‎شان خراب نشود، اگر روي مويشان روسري بيندازند، بهتر است و بيشتر محفوظ مي‌ماند... چه جنگ‎ها، چه قتل‎ها، چه فجايع كه تا يك سال قبل دائما هر روز يك قسمت از اخبار روزنامه‌ها همين فجايع بود. منشاء اين‎ها كي بود؟ منشأ اين‎ها از كجا بود؟ غير از همين تحريكات بي‎جا بود؟... خطري كه حس مي‌كنيم اين است كه زن‌ها دوباره به ابتذال برگردند. حجاب حكم ضروري دين است. منظور امام و علما اين نيست كه زن خانه‎نشين باشد. اجباري حتي براي زن‎هاي مسلمان هم نيست. چه اجباري؟ حضرت آيت‎الله خميني نصيحتي كردند مانند پدري كه به فرزندش نصيحت مي‎كند، راهنمايی‎اش مي‌كند كه شما اين‎جور باشيد به اين سبك باشيد...»
در واقع، آيت الله طالقاني با بياني نرم و پدرانه از زنان لائيك خواست براي مصلحت خودشان هم كه شده روسري بر سر كنند و اين همه جار و جنجال راه نيندازند. پس از سخنان آيت الله طالقاني و نيز گسترش تحركات زنان سكولار، دادستان وقت تهران اعلاميه اي در حمايت از زنان مزبور صادر كرد.
امام خميني(ره) نيز روز 21 اسفند، موضع‎گيري آيت‎الله طالقاني در مورد حجاب را تأييد كردند و تظاهرات زنان معترض بعد از آن متوقف شد و اعلام كردند كه به خواسته خود يعني غير اجباري بودن حجاب رسيده‎اند.
از سخنان حضرت امام و آيت‎الله طالقاني و ساير موضع‎گيري‌هاي موافقان حجاب در آن مقطع زماني چنين برمي‌آيد كه علماء و اكثريت مردم حاضر نيستند نحوه پوششي كه پيش از پيروزي انقلاب رايج بود را بيش از اين تحمل كنند، اما كاملا اميدوارند كه توصيه به حجاب در آن شرايط ويژه انقلابي مؤثر باشد. در آن سال‌ها حجاب نه تنها با نگاه ديني كه با نگاه انقلابي حتي براي ماركسيست‌ها نيز يك ارزش و نماد مبارزه با امپرياليسم محسوب مي‌شد و همين موقعيت بود كه زنان بي‎حجاب را در اقليت عددي و فكري قرار مي‌داد. بنابراين اميد آن بود كه بي‎بندوباري‌هاي گذشته تكرار نشود و اين زنان نيز با رغبت، حجاب اسلامي را بپذيرند.

دیدگاه ها

من نظری ندارم

حجاب اختیاریه نه اجباری و بسیاری از فقها هم همینو میگن از جمله خود ایت الله طالقانی
برای همینه که در همه کشورهای اسلامی بجز ایران حجاب زن اختیاری و اجبار و زوری در کار نیست برای محجبه بودن
در قران هم ایه اجبار حجاب نداریم که خداوند بی حجابی رو حرام کرده باسه و حد شرعی براش بزاره

از حجاب متنفرمممم . واقعا سخته کسی رو مجبور به پوشیدن چیزی کنی که نه دوسش داره و نه بنظرش قشنگه. حتی خود خدا هم در قران ایه اجبار به حجاب نگفته
و در همه کشورهای اسلامی حتی عربستان متحجر هم حجاب اختیاره بجز دو سهر مکه و مدینه
فقط داعشه که زنان رو مجبور به حجاب میکنه

من خودم حجاب کامل دارم ولی آرزو دارم روزی در کشورم حجاب اختیاری باشه تا اقلیت های مذهبی و تمام کسانی که مثل من فکر نمیکنند، آزادی داشته باشند. حجاب اجباری همه چیز رو خراب میکنه. کسانی که بزور یه تیکه روسری سرشون میندازن جلوه حجاب رو زیر سوال میبرند و مقصرش کسانی هستن که این قضیه رو اجباری کردند.

ممنون از سایت بسیار خوب شما. استفاده کردیم.

به دلیل اجباری بودن حجاب درآمد سرشار توریست را از دست داده ایم

خود مسئولین هم این را میدانند ولی متاسفانه کماکان بر ایدئولوژی اشتباه و افراطی خویش پافشاری کرده و حاضر به تعدیل آن نمی باشند.

آيا ميدانيد بى حجابى امروز دست آورد همان حجاب اجبارى است? آيا ميدانيد صدا وسيماى جمهورى اسلامى در رابطه با حجاب مخربتر از ماهواره عمل كرده است? حجاب اجبارى يعنى همرنكى تمام زنان جه خوب جه بد همه يا جادرى يا مانتوئى ابتداى عرايضم بايد بكويم من موافق باحجابم جون ميدانم حجاب جه فايده هائى دارد حجاب دست وجشم هوسرانان را كوتاه ميكند حجاب اعتبارى به زن ميبخشد تاهمسر ,بدر ,برادر, و...بااعتماد به اورا آزاد بكذارند وتا حدودى رفت وآمدش آسان كرفته ميشود حجاب يعنى اعتبار. ..........همرنكى دو فرقه به زيان باحجابهاى واقعى تمام شده حجاب زنان بد يعنى اشتباه كرفتن جوانان براى هوسرانى وجشم جرانيشان وقتى زن ودختر محجبه مومن در معرض متلك هوسرانان باشند شايد تعداد كمى از آنها كمراه شده ومسير را كم كنند خوشبينانه ترينش. ....كارصداوسيمارانيز از لحاض اينكه اعلام ميكند صداو سيماي جمهورى اسلامى وازهمان شبكه ها مشاهده ميشود كه زنان بابوشش نامناسب در شبكه ها جه زنده وجه ضبط شده بخش ميشود ودر خانه اى كه فرزندان زير بانزده سال داشته باشند با تناقض مواجه ميشوند براى تربيت فرزندان جطور بايد به فرزندان بكو ئيم در اسلام بايد بوشش كامل داشت وقتى در تلوزيون از مقدسات ميكويد ولى حجاب كامل ندارد ايرادى نيست من ميدانم او خدارا دوست دارد ولى كمى در حجاب سستى ميكند ولى بجه هاى زيربانزده سال جور ديكر تصور ميكنند تصور ميكنند والدينشان قديمى فكر ميكنند يا اينكه امل تشريف دارند البته وقتى با به سن بكذارند اين تناقض ها را متوجه ميشوند ولى افسوس دير است حاصل بد حجابى ها مجرد ماندن دختران وبسران امروز است. ......

در فضای مجازی چند وقتی است مطالبی به نام ایت الله طالقانی مبنی بر ازاد کردن حجاب منتشر شده است.لطفا در فضاهای مجازی نیز فعالیت کنید

حق مطلب رو بسیار عالی و با ظرافت بیان کردید...ممنون از شما

تا حالا سایتی به خوبی شما ندیده بودم چون هم مطالب خیلی خوبی دارید هم قالب سایتتون خیلی خوبه.یک تشکر ویژه با ارزوی موفقیت.

سلام طبق این مطالب چادر اجباری نیست اما چرا سازمانهای دولتی برای کارمندان خود چادر را اجباری کردن

سلام حجاب اجباری با عث می شود زنان مؤمن از غیر مؤمن شناخته نشوند بسیاری از زنان هرزه با استفاده از چادر کارهای دیگر می کنند ایة الله طالقانی مردی فهمیده بود که فرمود حجاب باید اختیاری باشد حجاب یک امر عرفی و شرعی هست بهتر است با توجه به عرف و اقلیم رعایت شود اما با زور و جبر نتیحه عکس می دهد

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> </BR><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
11 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .