حقوق زن در اسلام در اندیشه ی استاد شهید مرتضی مطهری

مسئله ی تساوی حقوق زن و مرد از چه زمانی مطرح شد؟

در قرن نوزدهم افكار تازه‏ ای در زمينه حقوق انسانها در مسائل اقتصادی واجتماعی و سياسی پيدا شد و تحولات ديگری رخ داد كه منتهی به ظهورسوسياليزم و لزوم تخصيص منافع به طبقات زحمتكش و انتقال حكومت ازطبقه سرمايه ‏دار به مدافعان طبقه كارگر گرديد .
تا اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم ، آنچه درباره حقوق انسانهاگفتگو شده و يا عملا اقدامی صورت گرفته مربوط است به حقوق ملتها دربرابر دولتها و يا حقوق طبقه كارگر و زحمتكش در برابر طبقه كارفرما وارباب . در قرن بيستم مسأله " حقوق زن " در برابر " حقوق مرد " مطرح‏ شد و برای اولين بار در اعلاميه جهانی حقوق بشر كه پس از جنگ جهانی دوم‏ در سال 1948 ميلادی از طرف سازمان ملل متحد منتشر گشت تساوی حقوق زن ومرد صريحا اعلام شد .

در قرن نوزدهم افكار تازه‏ ای در زمينه حقوق انسانها در مسائل اقتصادی واجتماعی و سياسی پيدا شد و تحولات ديگری رخ داد كه منتهی به ظهورسوسياليزم و لزوم تخصيص منافع به طبقات زحمتكش و انتقال حكومت ازطبقه سرمايه ‏دار به مدافعان طبقه كارگر گرديد .
تا اواخر قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم ، آنچه درباره حقوق انسانهاگفتگو شده و يا عملا اقدامی صورت گرفته مربوط است به حقوق ملتها دربرابر دولتها و يا حقوق طبقه كارگر و زحمتكش در برابر طبقه كارفرما وارباب . در قرن بيستم مسأله " حقوق زن " در برابر " حقوق مرد " مطرح‏ شد و برای اولين بار در اعلاميه جهانی حقوق بشر كه پس از جنگ جهانی دوم‏ در سال 1948 ميلادی از طرف سازمان ملل متحد منتشر گشت تساوی حقوق زن ومرد صريحا اعلام شد .در همه نهضتهای اجتماعی غرب ، از قرن هفدهم تا قرن حاضر ، محور اصلی‏
دو چيز بود : " آزادی " و " تساوی " .
و نظر به اينكه نهضت حقوق زن در غرب ، دنباله ساير نهضتها بود ، وبعلاوه تاريخ حقوق زن در اروپا از نظر آزاديها و برابريها فوق العاده‏ مرارتبار بود ، در اين مورد نيز ، جز درباره " آزادی " و " تساوی "سخن نرفت .
پيشگامان اين نهضت ، آزادی زن و تساوی حقوق او را با مرد مكمل و متمم‏ نهضت حقوق بشر كه از قرن هفدهم عنوان شده بود دانستند و مدعی شدند كه‏ بدون تأمين آزادی زن و تساوی حقوق او با مرد سخن از آزادی و حقوق بشر بی‏ معنی است ، و بعلاوه ، همه مشكلات خانوادگی ناشی از عدم آزادی زن و عدم‏ تساوی حقوق او با مرد است و با تأمين اين جهت ، مشكلات خانوادگی يك جاحل می‏شود . اين نهضت در عين اينكه يك سلسله بدبختيها را از زن گرفت ،
بدبختي ها و بيچارگي های ديگری برای او و برای جامعه بشريت به ارمغان آورد
. زن غربی تا اوايل قرن بيستم ازساده‏ ترين و پيش پا افتاده ‏ترين حقوق محروم بوده است . و تنها در اوايل‏ قرن بيستم بود كه مردم مغرب زمين به فكر جبران مافات افتادند و چون اين‏ نهضت دنباله نهضتهای ديگر در زمينه " تساوی " و " آزادی " بود همه‏ معجزه‏ ها را از معنی اين دو كلمه خواستند .

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> </BR><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
1 + 9 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .