دستورالعمل ائمه ع برای پسر شدن فرزند؛ آری ، برای دختر شدن؛ نه؟!

لطفا بگيد اگه واقعا ازنظراسلام وخدا وانبياء دختر و پسر باهم فرق ندارند، پس چرابراي پسرشدن بچه روايت ودعاازايمه ذكرشده ،اما براي دختر شدن بچه هيچ روايت و توصیه ای ازقول امامان معصوم علیهم السلام ذكر نشده است؟

با وجود اینکه در برخی روایات نیز دستور برای دختر شدن فرزند وجود دارد (خوردن آب نیسان باعث می شود که اگر زنی دختر بخواهد خدا به او عطا می کند) ، ولی باید اذعان کرد که روایات مربوط به پسر شدن فرزند زیاد تر است و دلیل آن این است که بیشترین سئوالاتی که مردم از ائمه معصومین علیهم السلام می کردند ناظر بر آموزش روش پسر شدن فرزندانشان بوده است. روایات رسیده از ائمه معصوم علیهم السلام نیز در جواب این درخواست، ارائه شده است.
اگر بخواهید از این روایات این نتیجه را بگیرد که پسر از نظر دین اسلام و ائمه معصوم علیهم السلام ارزش بیشتری نسبت به دختر داشته است ، اشتباه بزرگی مرتکب شده اید. چرا که در روایات بسیار زیادی ائمه معصومین علیهم السلام به ارزش بیشتر فرزند دختر نسبت به فرزند پسر تاکید و سفارش کرده اند. به برخی از روایات در این زمینه اشاره می کنیم:
-رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: «بهترين فرزندان شما دختران هستند.»
-رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: «دختران بهترين فرزندان هستند. هر كس كه يك دختر دارد خداوند دخترش را مانعى از آتش برايش قرار مى‏دهد و هر كس كه دو دختر دارد خداوند او را به واسطه آن دو دختر به بهشت مى‏برد و هر كس سه دختر دارد و يا به اندازه آن خواهر دارد خداوند جهاد و صدقه دادن را از او بر مى‏دارد.»
-پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: «خداوند رحمت نمايد بر پدر چند دختر، دختران، با بركت و دوست داشتنى هستند و پسران، بشارت دهنده و شاد كننده هستند و دختران باقيات الصالحات هستند. (چيزهايى كه پايدار و باقى مى‏ماند و شايسته است)»
-رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: «هر كس يك دختر دارد خداوند او را كمك مى‏كند و يارى مى‏نمايد و بركت مى‏دهد و او را مى‏آمرزد.»
-رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: «هر كس يك دختر دارد براى او بهتر از هزار حجّ و هزار جهاد و هزار شتر و يا گاو كه هديه مكّه كند و هزار مهمانى دادن است.»
-رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: «خانه‏اى نيست كه در آن دختران باشند مگر اينكه هر روز بر آن خانه دوازده بركت و رحمت از آسمان نازل مى‏شود و زيارت فرشتگان از اين خانه قطع نمى‏گردد و فرشته‏ها براى پدرشان هر روز و شب عبادت يكسال را مى‏نويسند.»
-پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: «هر كس دخترى دارد با او دشمنى نكند و به او اهانت ننمايد و فرزندانش را بر او مقدّم ندارد، خداوند او را به بهشت وارد مى‏سازد.»
-پيامبر خدا صلى الله عليه و آله فرمود: «رأفت و رحمت خدا بر زنان بيش از مردان است و مردى نيست كه زنى از محارم خويش را شاد سازد مگر اينكه خداوند در قيامت وى را شادمان خواهد كرد.»
-پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: «هر كس كه وارد بازار شود و تحفه‏اى (هديه‏اى) بخرد و آن را براى افراد تحت كفالتش ببرد او به سان كسى است كه صدقه‏اى براى مردمى نيازمند ببرد و بايد كه پيش از پسران به دختران آغاز كند چون هر كس دخترش را شاد سازد گويا كه فردى از فرزندان اسماعيل را آزاد ساخته است و هر كس چشم پسرى را روشن و شاد سازد گويا كه از ترس خدا گريسته و هر كس از ترس خدا بگريد خداوند او را به بهشت نعيم وارد سازد.»
-به پيامبر صلى الله عليه و آله بشارت ولادت دخترى داده شد. حضرت به چهره‏هاى يارانش نگريست ديد كه ناراحت شده‏اند فرمود: «چه مى‏شود شما را! گلى است خوشبو كه او را مى‏بويم و روزى‏اش بر خداوند عز و جل است.»
-جارود بن منذر گويد: «امام صادق عليه السلام به من فرمود: به من خبر رسيده كه دخترى برايت متولّد شده كه از او بدت مى‏آيد. اين دختر چه زحمتى براى تو دارد؟ گلى خوشبو است كه او را مى‏بويى و روزى او را ديگرى كفايت مى‏كند (منظور خداوند است) و رسول خدا صلى الله عليه و آله پدر چند دختر بود.»
امام صادق عليه السلام فرمود: «دختران، حسنات (نيكى‏ها) هستند و پسران، نعمت هستند البتّه بر حسنات ثواب داده مى‏شود و از نعمت‏ها سؤال مى‏شود.»
-راوى گويد: «در مدينه ازدواج كردم. امام صادق عليه السلام از من پرسيدند: ازدواجت چگونه بود؟ در پاسخ عرض كردم: همه خوبى‏هايى كه از يك زن مى‏توان ديد در همسرم ديدم ولى او به من خيانت كرد. امام فرمود: چه خيانتى؟ گفتم: دختر زاييده است. امام فرمود: گويا دختر را خوش ندارى؟
خداوند عز و جل مى‏فرمايد: «شما نمى‏دانيد پدران (و مادران) و فرزندان‏تان، كدام يك براى شما سودمندترند.»
مردى از شيعيان دختر دار شد به خدمت امام صادق عليه السلام رسيد. امام او را ناراحت و خشمگين ديد. به او فرمود: «اگر خداوند به تو وحى كند كه من برايت انتخاب كنم يا تو براى خودت برگزين چه مى‏گويى؟ آن شخص گفت: به خدا عرض مى‏كنم كه تو برايم انتخاب كن. حضرت فرمود:
خداوند براى تو انتخاب كرده است. آنگاه حضرت فرمود: به جاى پسرى كه عالم همراه موسى عليه السلام او
را كشت خداوند به آن پدر و مادر دخترى داد كه هفتاد پيامبر از او پديد آمد و اين همان فرموده خداوند عز و جل است كه: «از اين رو خواستيم كه پروردگارشان به جاى او، فرزندى پاك‏تر و دلسوزتر به آن دو بدهد.»
ده ها روایت دیگر در این زمینه وجود دارد که جای هر گونه شبهه در نگاه ارزشی به فرزندان دختر را از بین می برد.
محقق: محمد رضا کدخدایی

دیدگاه ها

من 6ماهه باردارم ودختری خداوند بهمون داده بدم نمیومد پسر میداشتم ولی ازخداخواستم هرچی صلاح میدونه بهمون بده سالم وصالح انشا...لطف خداشامل حالمون شد دخترم انشا...شیعه آقا امام زمان باشی و...ممنون

من تا روز تولد دخترم حتی تو اتاق عمل منتظر پسر بودم اما از وقتی در آغوشش گرفتم تا همین لحظه فقط شکر خدا رو به جا می آرم به خاطر هدیه ای که کاملا با روحیه من متناسب بود از اون روز خیر و برکت که به خونمون سرازیره یه دختر نجیب با ایمان با حجاب نماز و روزه بگیر که عاشق خدای خودشه و عشق و محبت که به اطرافیانش میده خدایا توکل بر تو دارم

خدا شکرت که دختر دادی.

بسیار زیبا و جذاب و آموزنده بود ممنون از لطف شما

واقعا جواب کاملی بود موفق باشید و زیر سایه حق مستدام

آفرين خسته نباشيد جواب جامع و كاملي بود خدا توفيقتون بده

سلام. خدا به من یه دختر هدیه کرد. بینهات از دیدارش شاد میشم. بسیار خدا رو سپاس گذاری می کنم. از شما هم برای این توضیحات تشکر میکنم. از خوندنش لذت بردم. پاینده باشید.

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> </BR><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
7 + 1 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .