زن در آیینه ی جمال و جلال

اگر زن و مرد در مسائل علمي و كمالات علمي امتيازي ندارند پس چرا زن براي فراگيري علم بايد از مرد اجازه بگيرد و در صورت عدم اجازه شوهر به ناچار از كسب علم محروم مي‏شود؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال می توانید به کتاب زن در آیینه ی جمال و جلال قسمت ضرورت فراگيري علوم توجه فرمایید یابا مراجعه به مطالعه ی بیشتر پاسخ مناسب خود را دریافت کنید.

در جواب بايد گفت كه اولاً، فراگيري علم بر دو قسم است، يك قسم، سلسله علومي است كه فراگيري آنها از واجبات عيني است و در فراگيري اين دسته از علوم مرد حق منع ندارد و اگر منع نمود موافقتش واجب نيست. اما قسم ديگر علومي است كه فراگيري آنها واجب كفايي است و اگر چنانچه در اين بخش از علوم، ديگران به حد كفايت اقدام به فراگيري نكردند فراگيري اين قسم از علوم، بر زن واجب عيني مي‏شود و باز مرد حق منع ندارد و حتي در مواردي كه مرد حق منع دارد زن مي‏تواند شرط كند و بگويد من با اين شرط كارهاي منزل را انجام مي‏دهم كه اين مقدار از وقت را براي فراگيري علوم اختصاص بدهم و اين در اختيار خود اوست. چنانكه در جريان ازدواج حضرت زينب ـ سلام‏اللَّه عليها ـ با همسرش، در حين عقد، اين موضوع شرط شد. چه اين كه مي‏تواند شرط كند من به اين شرط كارهاي منزل را انجام مي‏دهم كه اين مقدار را هم به خودم اختصاص بدهم. اگر اين مسائل در جامعه مطرح شود و فرهنگ مردم نيز رشد كند ديگر جامعه هرگز زنها را به عنوان كالا نخواهد شناخت.

دیدگاه ها

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> </BR><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
5 + 0 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .