شرط ضمن عقد

شرط ضمن عقد یعنی چه؟ امضا کردن این شرط‌هایی که در عقدنامه‌ها آمده است، آیا برای زن سودی دارد؟

sharteAghd.jpg
شرط ضمن عقد یکی از مواردی است که خداوند برای زن و شوهر در نظر گرفته تا در ضمن آن برنامه ریزی بهتری برای زندگی مشترک خود داشته باشند و شرايطي است که در حين جاري شدن صيغه عقد درعقدنامه گنجانده می‌شود. به عنوان مثال خانم می تواند شرط کند که فقط در شهر و محله زندگی والدینش می خواهد زندگی کند. اگر مرد این شرط را قبول کند، موظف است برای زندگی با این خانم در همان محله والدین دختر، خانه و مسکن تهیه کند. این شروط نباید با آنچه که فلسفه و هدف ازدواج است، در تناقض باشند.
مثلا زن نمی تواند شرط کند که فرزند به دنیا نمی آورد. از سال 1360 شروطی به صورت مشخص و معلوم در عقدنامه‌ها درج شده است. شرايط ضمن عقد مندرج در عقدنامه به صورت چاپي بوده و زوجین اگر بخواهيد می‌توانند شرايط جديدي به آن اضافه کنند. در اين صورت هر مطلب يا شرطي که اضافه می‌شود، اگر به وسيله هر دو نفر، يعني عروس و داماد امضا شود براي طرفين الزام‌آور است. آن چه که به صورت چاپي در عقدنامه درج گرديده و عروس و داماد در گيرودار و شلوغي جشن عقد آن را نخوانده، امضا می‌کنند به قرار زير است:
اول بند «الف» عقدنامه:
در اين بند به صراحت ضمن عقد نکاح زوجه شرط نمود هر گاه طلاق به درخواست زوج نبوده و طبق تشخيص دادگاه تقاضاي طلاق به دليل تخلف زن از وظايف همسري يا سوءاخلاق و رفتار وي نباشد، زوج موظف است تا نصف دارايي موجود خود را که در مدت زناشويي با او به دست آورده يا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل نمايد. پس آقايان بايد بدانند که باامضاي اين بند از عقدنامه چه تعهدي می‌کنند، ولي در همين شرط چند نکته مهم نيز بايد موجود باشد تا زوجه بتواند به نصف دارايي مرد برسد:
1.زوجه درخواست طلاق نکرده باشد.
2.طلاق ناشي از تخلف، سوءاخلاق و رفتار زوجه نباشد.
3.آن مقدار ثروتي که پس از ازدواج کسب شده شامل اين بند می‌شود و نسبت به دارايي سابق مرد اثري ندارد.

دوم بند «ب» عقدنامه:
در اين بند زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکيل به غيرداده که در موارد مشروحه زير از طريق رجوع به دادگاه خود را مطلقه نمايد. مواردي که زن می‌تواند حسب مورد از دادگاه تقاضاي صدور اجازه طلاق نمايد به شرح زير است:
1.خودداري از پرداخت نفقه به مدت 6 ماه
2.سوءرفتار يا سوءمعاشرت
3.ابتلاي زوج به امراض سخت
4.جنون
5.انتخاب شغلي که مغاير با حيثيت زن باشد
6.محکوميت قطعي شوهر به مدت 5 سال حبس
7.اعتياد زوج
8.ترک خانواده
9.محکوميت شوهر در اثر ارتکاب جرم
10.عقيم بودن زوج
11 مفقودالاثر بودن زوج
12.بدون رضايت زوجه، زوج همسر ديگري اختيار کند.
بديهي است براي اجراي هر کدام از موارد دوازده گانه بالا که در اين جا به اختصار ذکر گرديده، بايد شرايط لازم و کافي فراهم شود تا اقدام قانوني امکان تحقق پيدا کند، یعنی برای دادگاه اثبات شود که مرد معتاد است تا به زن حق طلاق داده شود. همچنان که متذکر شدیم زن می‌تواند علاوه بر موارد مندرج در فوق، شرايط ديگري نيز تعيين و ا ضافه نمايد. به عنوان مثال زن می‌تواند طبق ماده 1114 قانون مدني، حق تعيين مسکن را به خود اختصاص دهد، زيرا در قانون ايران حق انتخاب مسکن با مرد است. حال اگر چنين شرطي وضع شود و زن از اقامت در منزلي که قبلا به وسيله مرد تعيين شده است، خودداري نمايد، شوهر نمی‌تواند عليه زن به عدم اقامت او در منزلي که قبلا تعيين کرده است اقامه دعوا کند. هم چنين زن می‌تواند براي کار کردن يا ادامه تحصيلات خود نيز در ضمن عقد شرايطي وضع نمايد. مهمترين شرطي که بر سر آن بحث وجود دارد، شرط عدم ازدواج مجدد مرد است، چون عده اي از قضات و دفاتر اسناد رسمی‌اجازه همسر اول را لازم می‌دانند، اما برخي ديگر اهميت چنداني به آن نمی‌دهند.
بنابراين زوجه می‌تواند در ضمن عقد ازدواج و يا «عقد لازم» ديگري شرط نمايد که هر گاه شوهر زن ديگري بگيرد يا در مدت معيني غايب شود يا عليه حيات زن اقدام نمايد، زوجه وکيل، حتي وکيل با حق توکيل به ديگري باشد که پس از اثبات تحقق شرط در محکمه نهايي خود را مطلقه سازد. هم چنين اگر زن بخواهد حق طلاق داشته باشد، می‌تواند چنين شرطي را نيز ضمن عقد بنمايد و براي اين که وکالتش بلاعزل باشد، بهتر است در حين جاري شدن صيغه عقد بگويد: «من خودم را به شرط اين که وکيل بلاعزل در طلاق باشم به زوجيت تو در می‌آورم.» مرد هم قبول کند که وکالت زوجه در طلاق قابل فسخ نيست.

دیدگاه ها

باسلام و احترام محضرتان
تشکر بابت مطالب زیبا
بازم بسیار قدرتمند ظاهر شدید
قطعا یکی از سایت های موفق در آینده نزدیک
خواهید بود...
افتخار مان آشنایی با شماست
امیدواریم روزی باگروه شما همکاری کنیم

سلام اسلام اجازه داده شرط قرار داده شود اما اصل بر عدم است نه اینکه ما در قانون قرار دهیم تا انتظارات چامعه را بالا ببریم. مثل چند همسری که مستحب هم هست

ارسال ديدگاه جديد

(لطفا از درج سوال در ديدگاه ها خودداري فرماييد براي طرح سوالات خود به اين آدرس مراجعه فرماييد)

محتویات این فیلد به صورت شخصی نگهداری می شود و در محلی از سایت نمایش داده نمی شود.
  • آدرس های وب و ایمیل به صورت اتوماتیک به لینک تبدیل می شوند.
  • تگ های مجاز : <a> <br> </BR><em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگرافها به صورت اتوماتیک جدا سازی می شود.
  •  

 

کد امنیتی
این سوال برای آزمایش کردن شما است که آیا شما یک بیننده واقعی ( انسان ) هستید و یا یک رایانه برای ساخت اسپم .
2 + 7 =
دو عدد را جمع کنید و وارد کنید . به عنوان مثال 1+3 را باید 4 وارد کنید .