اگر مادر خطابش كنى ...

h_Zahra04.jpg
ميراث مادرترين زن تاريخ به دختران زمان‏---محبوبه زارع ‏

مهارت‌های اجتماعی در یک زندگی دخترانه - بخش اول

maharat-ejtemaie.dokhtar.jpgبسم الله الرّحمن الرّحیم
مهارت‌های اجتماعی در یک زندگی دخترانه
شیوه صحیح ارتباطات اجتماعی
نویسنده: مهتاب رضاپور

برای شروع

نقش بانوان در انقلاب اسلامی

نقش زن ها در انقلاب اسلامي چیست؟

naghshe-zanan.jpg
پاسخ اجمالی
زنان، اين عناصر عفاف و نجابت، نه تنها در پيروزي انقلاب اسلامي سهم بزرگي ايفا كردند، بلكه در تثبيت نظام جمهوري اسلامي و تداوم انقلاب اسلامي حرف نخست را زدند و با حضور در صحنه انقلاب اسلامي، توطئه هاي دشمنان را در عرصه هاي گوناگون فرهنگي، نظامي، اقتصادي، اجتماعي، سياسي و ... نقش بر اب ساختند.

دفتر سی و نهم پرسشها و پاسخهای دانشجویی - حقوق خانوادگی زن

hoghogh-zan.gifمقدمه
آنچه پيش رو داريد، بخشى از پرسش هاى حقوق زن است كه در ميان قشر جوان و دانشگاهيان داراى فراوانى مى باشد و توسط انديشمند محترم حجه الاسلام والمسلمين سيد ابراهيم حسينى(زيدعزّه) و با همكارى پژوهشگران پاسخ دهى شده است.


بخش اول : ازدواج | بخش دوم : مهریه | بخش سوم : حقوق و وظايف زن و شوهر
بخش چهارم : چند همسرى | بخش پنجم : ازدواج موقت | بخش ششم : ارث
بخش هفتم : طلاق

دفتر سی و هشتم پرسشها و پاسخهای دانشجویی - شخصیت و حقوق زن

shakhsiat-zan.gifمقدمه
آنچه پيش رو داريد، بخشى از پرسش هاى حقوق زن است كه داراى فراوانى در ميان قشر جوان و دانشگاهيان مى باشد كه توسط صاحب انديشه و قلم حجه الاسلام سيد ابراهيم حسينى(زيدعزّه) و با همكارى جمعی از پژوهشگران پاسخ دهى شده است.
برآنيم با توفيق خداوند، به تدريج ادامه اين مجموعه را تقديم شما خوبان كنيم.


پيشگفتار | فصل اول : کلیّات | فصل دوم : زن در قرآن
فصل سوم : زن در نهج البلاغه | فصل چهارم : زن در روايات | فصل پنجم : حجاب و آرايش
فصل ششم : حقوق اجتماعى زنان | فصل هفتم : حقوق قضايى و كيفرى زنان

شرط ضمن عقد

شرط ضمن عقد یعنی چه؟ امضا کردن این شرط‌هایی که در عقدنامه‌ها آمده است، آیا برای زن سودی دارد؟

sharteAghd.jpg
شرط ضمن عقد یکی از مواردی است که خداوند برای زن و شوهر در نظر گرفته تا در ضمن آن برنامه ریزی بهتری برای زندگی مشترک خود داشته باشند و شرايطي است که در حين جاري شدن صيغه عقد درعقدنامه گنجانده می‌شود. به عنوان مثال خانم می تواند شرط کند که فقط در شهر و محله زندگی والدینش می خواهد زندگی کند. اگر مرد این شرط را قبول کند، موظف است برای زندگی با این خانم در همان محله والدین دختر، خانه و مسکن تهیه کند. این شروط نباید با آنچه که فلسفه و هدف ازدواج است، در تناقض باشند.

فلسفه جواز چند همسر

فلسفه جواز چند همسری چیست؟

الف) تذكرات و نكات مقدماتى‏
ابتدا به يكسرى نكات و تذكرات مقدماتى اى كه در فهم سازوار پاسخ به حكمت ازدواج مجدد تأثير دارند توجه فرمائيد:
1 حكمت ازدواج، پديدآورى فضايى سكونت و آرامش در درون و برون آدمى است،(1) در اثر چنين پيوند آسمانى اى است كه آدمى به طهارت روحى و جسمى نائل شده و با همين پاكيزگى است كه به لقاء و ديدار الهى نايل مى شود،(2) زيرا با ازدواج است كه ناپختگى ها به كمال و پختگى تبديل مى شود. به عبارتى «فلسفه تشريع ازدواج، بقاء نسل و تأمين آرامش روحى انسانها از طريق ارضاء مشروع غرايز بوده و هدف خدا نيز از تجويز ازدواج، تأمين اين دو هدف است نه زمينه سازى براى عياشى لجام گسيخته مردان زيرا چنين رابطه اى را دو سويه قرار داده تا از كنارش هم مرد و هم زن بهره ها جويند»،(3) و اينچنين است كه ازدواج، هم جلب «مصلحت» است و هم «دفع مفسده و ضرر».

زن و خروج از منزل

چرا حضرت علي علیه السلام دستور به در خانه ماندن زنان مي دهند كه هيچ مردي را جز شوهرشان نشاسند؟

مقصود از حديث امير مؤمنان عليه السلام كه مي فرمايد اگر ميتواني كه همسرت غير تو را نشناسد اين كار را بكن، با توجه به جملات قبل آن روشن است كه مقصود ارتباط حد اقلي زن با نامحرم است و عدم آشنايي زن با مرداني است كه نيازي در آشنايي زن با آنان نيست در جملات قبل از اين جمله امام اين گونه مي فرمايد: وَ لَيْسَ خُرُوجُهُنَّ بِأَشَدَّ مِنْ إِدْخَالِكَ مَنْ لَا يُوثَقُ بِهِ عَلَيْهِنَّ وَ إِنِ اسْتَطَعْتَ أَنْ لَا يَعْرِفْنَ غَيْرَكَ فَافْعَل‏(و بيرون رفتن زنان از خانه بدتر از اين نيست كه افراد غير مطمئن را بر آنان در آورى، و اگر بتوانى چنان كن كه غير تو را نشناسند)

حجاب اجباری

چرا حجاب در کشور ما اجباری است و حتی غیرمسلمانان باید آن را رعایت کنند؟ آیا این نوعی ظلم و استبداد در حق کسانی که حجاب را قبول ندارند، نیست؟

Hejab12.jpg
در مورد حجاب از دو دیدگاه می‌توان به مسئله نگاه کرد: اول حجاب بخشی از احکام دینی زنان مسلمان است، و هر کس دین اسلام را پذیرفته باید قوانین و احکام آن را هم رعایت کند. پس به حکم مسلمانی، حجاب بر زن و مرد مسلمان واجب است. حجاب مرد با زن تفاوت دارد اما مردان نیز باید در پوشش خود ضوابطی را رعایت کنند. این مسئله به انتخاب خود فرد در مورد دین و مذهب برمی گردد.

رياست جمهوري زنان

چرا زن نمى تواند رئيس جمهور و يا رهبر شود؟ چرا بايد در اين گونه امور ميان زن و مرد تفاوت باشد؟

پاسخ اجمالی
به طور کلی باید گفت ريشه تفاوت زن و مرد در مسئوليت هاى اجتماعى و سياسى در تفاوت قدرت جسمى و توانايى مديريتى است كه به طور معمول در مردان پيش از زنان است. و به همین جهت نه در ایران بلکه در تمامی دنیا حضور زنان در اینگونه امور بسیار کمتر از مردان است.

پاسخ تفصیلی
درباره تفاوت زن و مرد مى توان به دو محور اساسى اشاره كرد:
1. تفاوت هاى جسمانى كه با تجربه حسى قابل درك هستند و در فيزيولوژى و آناتومى مورد مطالعه قرار مى گيرند.
2. تفاوت هاى روحى كه آگاهى به آن از طريق تجربه حسى مقرون به تجزيه و تحليل هاى عقلانى، امكان پذير است و در علم روان شناسى از آن بحث مى شود. مانند برخوردارى زن از عواطف، انفعالات و احساسات بيشتر و... .